Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Potrebujete niečo nájsť?

Kategórie

V prípade záujmu o kúpu alebo skúšanie nosiča alebo šatky je potrebné sa objednať na presný termín, aby sme sa Vám vedeli čo najlepšie venovať. V prípade, že si nedohodnete termín, nemusí byť poradkyňa k dispozícií. Objednať sa môžete tu.

Námestie Slobody 2013, Zvolen
Po - Pi: 8:30 - 16:30
1. trimester 3.png

1. trimester

najdôležitejšie obdobie vývoja bábätka

Už od prvého dňa tehotenstva sa v tele ženy spúšťa neuveriteľná kaskáda procesov, ktorá smeruje k zázraku, ktorý nazývame zrodenie. A aj keď by sa na prvý pohľad zdalo, že v prvom trimestri tehotenstva sa toho deje málo, opak je pravdou.

Prvý trimester tehotenstva je obdobie od začiatku tehotenstva až do 13. týždňa. Je to čas intenzívneho vývoja pre dieťatko a prispôsobovania sa tela matky. Mnoho žien pociťuje zmiešané emócie a fyzické príznaky, ktoré sú spôsobené hormonálnymi zmenami a prispôsobovaním sa novému životnému štádiu.

Čo všetko sa vlastne udialo v 1. trimestri?

Prvý trimester je veľmi dôležitý pre formovanie všetkých základných orgánov a systémov tela dieťatka.

1. - 4. týždeň (Zygota a embryonálne štádium):

  • Približne na šiesty deň po oplodnení dochádza k uhniezdeniu. Bábätko zatiaľ tvorí len zhluk buniek, ktoré vytvárajú základ pre jeho budúce orgány. Proces uhniezdenia väčšinou žena necíti, napriek tomu niektoré môžu pociťovať slabú bolesť v podbrušku.
  • Vznikajú základy orgánových systémov – vyvíja sa nervová platnička, vznikajú prvé cievy a formuje sa srdiečko. Výživu zabezpečuje žĺtkový vak, formuje sa pupočník.
  • Telo matky začína prechádzať hormonálnymi zmenami, začínajú typické prejavy tehotenstva – ranné nevoľnosti, naliate a citlivé prsia, únava, časté močenie. Ak má žena pochybnosti, v tomto období je už možné tehotenstvo zistiť testom.

1-trimester-2.jpg

5. - 8. týždeň (Embryonálne štádium):

Embryo je v tejto fáze asi 2 mm maličké a už v takom rozmere sa mu začína vytvárať jednoduché srdiečko a obehový systém.

  • Vznikajú základné orgány a systémy, ako sú mozog, chrbtica a srdce. Na ultrazvuku je už možné počuť aj tlkot srdca.
  • Končatiny sa začínajú formovať a dieťatku sa vytvárajú základy prstov a prstíkov na rukách a nohách.
  • Do konca 8. týždňa má dieťatko takmer všetky základné orgány a systémy vytvorené hoci sú ešte malé a potrebujú ďalší vývoj.

Na konci 8. týždňa je veľké cca 1,5 cm.

9. - 13. týždeň (Fetálne štádium):

V tomto štádiu sa embryo už nazýva plod.

  • Dieťatku sa formuje tvár, oči, uši, nos a ústa. Ruky a nohy sú pohyblivejšie, ale pohyby sú zatiaľ veľmi jemné.
  • Vnútorné orgány ako sú pečeň, obličky a črevá začínajú fungovať.
  • Do konca prvého trimestra je plod asi 7 až 8 cm dlhý a váži okolo 25 gramov.

Nebojte sa pravidelne odpočívať, aj cez deň. Doprajte svojmu telu tú najlepšiu stravu a dostatok pokoja a času len pre seba. Bábätko totiž začína vnímať aj okolité podnety a jeho výživu si preberá na starosť placenta. V tejto fáze sa významnejšie spevňuje aj kostra bábätka.

1-trimester.jpg

Zmeny v tele matky

Prvý trimester je často spojený s mnohými telesnými zmenami, ktoré sa môžu u každej ženy líšiť:

1. Hormonálne zmeny - hladiny hormónov, najmä estrogénu a progesterónu, sa výrazne zvýšia, čo môže spôsobiť fyzické a emocionálne príznaky.

2. Ranná nevoľnosť -  mnoho žien zažíva rannú nevoľnosť, ktorá môže zahŕňať nevoľnosť alebo zvracanie nielen ráno, ale aj počas dňa. Tieto symptómy často po prvom trimestri ustupujú.

3. Únava a potreba odpočinku - telo spotrebúva veľa energie na podporu rastu plodu, čo vedie k zvýšenej únave.

4. Citlivosť pŕs - prsia môžu byť opuchnuté a citlivé na dotyk kvôli hormonálnym zmenám a

príprave tela na dojčenie.

5. Zmeny v nálade - hormonálne výkyvy môžu ovplyvniť náladu, čo môže viesť k častejším

zmenám nálad alebo citlivosti na rôzne podnety.

6. Chuťové zmeny- mnohé ženy zaznamenávajú zmeny v chuti do jedla alebo citlivosť na určité vône a chute, ktoré môžu byť spôsobené hormonálnymi zmenami.

 

Dôležité tipy a odporúčania

  • Zdravá a vyvážená strava - v prvom trimestri je veľmi dôležitý príjem živín, najmä kyseliny listovej, ktorá pomáha predchádzať vývojovým poruchám neurálnej trubice.
  • Dostatok tekutín - piť dostatok vody pomáha telu zvládnuť zvýšenú potrebu tekutín a podporuje správne fungovanie orgánov.
  • Ľahké cvičenie - mierne cvičenie, ako je prechádzka, môže pomôcť zmierniť únavu a posilniť telo. Vždy je však vhodné konzultovať typ cvičenia s lekárom.
  • Užívanie prenatálnych vitamínov - kyselina listová, železo, vápnik a vitamín D sú dôležité živiny pre vývoj dieťatka a zdravie matky.
  • Odpočinok a spánok - doprajte si dostatok odpočinku, aby ste zvládli fyzické a emocionálne zmeny.
  • Vyhnite sa rizikovým faktorom -  vyhýbajte sa alkoholu, fajčeniu, nadmernému kofeínu a potenciálne nebezpečným chemikáliám, ktoré by mohli ohroziť vývoj dieťatka.

 

Aké vyšetrenia musíte v prvom trimestri tehotenstva absolvovať?

Počas prvého trimestra sa odporúča naplánovať si prvú prenatálnu prehliadku, obvykle sa absolvuje v 8. – 12. týždni, ale bábätko sa dá zbadať na ultrazvuku už okolo 6. týždňa. Na tejto prehliadke sa často robí aj ultrazvuk, ktorý môže poskytnúť prvé zobrazenie dieťatka a skontrolovať jeho životné funkcie. Okrem ultrazvuku sa žene vyšetrí aj krčok maternice. Odoberá sa krv aj moč. Z krvi sa stanovuje prítomnosť HIV vírusu, syfilisu, žltačky, rubeoly a toxoplazmózy. Zároveň sa stanoví krvná skupina, Rh faktor a vyšetruje sa, či v sére budúcej mamičky nekolujú protilátky proti Rh faktoru.

Okrem toho lekár zisťuje presnú dĺžku tehotenstva, stanoví dátum pôrodu a vystaví najdôležitejší preukaz každej mamy – tehotenskú knižku.

 

Koniec 1. trimestra je ideálne obdobie na oznámenie radostnej správy rodine. Vo všeobecnosti platí, že kritické obdobie spojené so spontánnym potratom ste už prekonala.

Na konci 1. trimestra by ste mali informovať aj svojho zamestnávateľa o svojom tehotenstve. Podľa zákona máte nárok na úpravu pracovných podmienok, zmenu pracovného času  a tak isto ste chránená pred výpoveďou.

Blogy & Rady

Cesarean-awareness-1024x682.jpg Cesarean-awareness-1024x682.jpg

Pôrod cisárskym rezom

17tt.png 17tt.png

17. tehotenský týždeň

16tt.png 16tt.png

16. tehotenský týždeň

15..png 15..png

15. tehotenský týždeň

14tt.png 14tt.png

14. týždeň tehotenstva