Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Potrebujete niečo nájsť?

Kategórie

V prípade záujmu o kúpu alebo skúšanie nosiča alebo šatky je potrebné sa objednať na presný termín, aby sme sa Vám vedeli čo najlepšie venovať. V prípade, že si nedohodnete termín, nemusí byť poradkyňa k dispozícií. Objednať sa môžete tu.

Námestie Slobody 2013, Zvolen
Po - Pi: 8:30 - 16:30
10tt.png

10. tehotenský týždeň

z embrya je plod

Bábätko rastie a silnie, no vy si dôsledkom únavy a nevoľností pripadáte naopak čoraz slabšia. V 10. týždni sa začína tzv. fetálne obdobie tehotenstva. Lekári už dieťatku preto nebudú hovoriť embryo, ale plod.

Pri ultrazvukovom vyšetrení rozpoznáte na obrazovke človiečika, ktorý má už úplne vyvinuté vonkajšie telesné črty. Hlavička je síce v pomere k tele stále oveľa väčšia, ale bábätko ju už zdvíha. Napriamajú aj chrbticu. Čoraz intenzívnejšie sa hýbe, hoci tieto pohyby sú ešte nekoordinované a vy ich stále necítite.

c6fqji9b6gwe-s1600x1600.jpg

Čo sa deje v 10. týždni tehotenstva?

  • Formuje a zužuje sa krčná oblasť, takže je už zreteľné oddelenie hlavičky od trupu. Vývojom prechádzajú aj nervy v mieche a chrbtica.
  • Väčšina hlavných orgánov - srdce, pečeň, obličky a pľúca sú už vytvorené, aj keď ešte nie sú úplne funkčné. Srdce bije pravidelne a môže byť viditeľné na ultrazvuku.
  • Vytvárajú sa kĺbiky v kolenách, lakťoch, zápästiach, ramenách, členkoch a prštekoch na dolných aj horných končatinách.
  • Zahájil sa vývoj svalov, miznú blany medzi prstami a bábätko už vystiera ručičky dopredu. Do konca tohto týždňa sa palec oddelí od ukazováka. Dieťatko sa snaží zovrieť prsty v päsť a čoskoro nimi začne hýbať, cmúľať palček (vačšinou na pravej ruke).
  • Formuje sa vonkajšia štruktúra ucha, takzvané vonkajšie ucho. Ušnica sa skladá z chrupavkového tkaniva a funguje ako lievik pre akustické vlny. Tvoria sa tu rôzne tóny, ktoré sa prenášajú ďalej do mozgu.
  • Bábätko už dokonca cíti aj chuť a začínajú sa mu tvoriť zárodky budúcich zúbkov.
  • Dieťatko začína prehĺtať plodovú vodu
  • Vyvíja sa bránica, vďaka ktorej dieťatko po príchode na svet po prvýkrát zaplače.

Dieťatko má približne 3 - 4 cm a váži 5 gramov.

Znižuje sa aj nebezpečenstvo spontánneho potratu, hoci to neznamená, že ste úplne "za vodou". Vo všeobecnosti platí, že kritické obdobie prekonáte až po ukončení 12. týždňa tehotenstva.

Čo sa s vami deje?

  • Bruško ešte nie je príliš veľké, ale maternica sa už začína zväčšovať, čo môže spôsobiť pocit plnosti alebo jemné nafúknutie. Niektoré ženy môžu pociťovať aj
    malé bolesti v oblasti bruška v dôsledku rastu maternice.
  • Niektorým ženám sa v priebehu 1. trimestra tvorí viac slín, ktoré navyše zvyknú mať horkastú pachuť. Nadmerné slinenie súvisí s nevoľnosťam, hormonálnymi zmenami a pálením záhy. Čiastočne na toto pomáha časté pitie malých dúškov studenej vody, ústne výplachy, žuvanie žuvačiek a cmúľanie cukríkov s bylinnou arómou.
  • Približne v tomto týždni začína vašim telom prúdiť omnoho viac krvi a s postupujúcim tehotenstvom sa jej objem bude ešte zvyšovať. Dôsledkom toho môžete pociťovať návaly tepla, na pokožke môžu vystúpiť viditeľné žily a tiež vás môže potrápiť častejší smäd.
  • Nevoľnosti, únava, citlivé prsia, vyrážky, striedanie nálad by mali pomaly zaveliť na ústup.


Tipy a odporúčania pre 10. týždeň tehotenstva

  • Vyvážená strava - doprajte si stravu bohatú na bielkoviny, vitamíny (najmä kyselinu listovú) a minerály, ktoré podporujú rast a vývoj dieťatka. Obzvlášť dôležité je zamerať sa na stravu bohatú na vápnik, železo a omega-3 mastné kyseliny.
  • Dostatočný príjem tekutín - pite dostatok vody a iných tekutín, čo pomáha udržiavať hydratáciu, najmä ak trpíte rannou nevoľnosťou alebo únavou.
  • Pravidelný pohyb - ak máte dostatok energie, jemné cvičenia, ako je chôdza alebo plávanie, môžu pomôcť udržať vaše telo v kondícii, zmierniť stres a únavu.
  • Odpočinok a spánok - ak sa cítite unavená, nehanbite sa oddýchnuť. Vaše telo sa teraz veľmi namáha, aby podporilo tehotenstvo, a potrebuje čas na regeneráciu. Pokúste sa dostatočne vyspať a dopriať si čas na relaxáciu.
  • Užívanie doplnkov stravy - ak ešte neberiete tehotenské vitamíny, je vhodný čas začať s doplňovaním kyseliny listovej, ktorá je dôležitá pre vývoj nervového systému dieťatka.


V 10. týždni sa môžete cítiť emocionálne a hormonálne labilná. To je normálne, pretože vaše telo prechádza obrovskými zmenami.

Blogy & Rady

Cesarean-awareness-1024x682.jpg Cesarean-awareness-1024x682.jpg

Pôrod cisárskym rezom

17tt.png 17tt.png

17. tehotenský týždeň

16tt.png 16tt.png

16. tehotenský týždeň

15..png 15..png

15. tehotenský týždeň

14tt.png 14tt.png

14. týždeň tehotenstva