
14. týždeň tehotenstva
bábätko už počuje, rozprávajte sa s ním a spievajte mu
Nachádzate sa už v 2. trimestri, čo je obdobie, ktoré sa považuje za jedno z najpokojnejších a najpríjemnejších v tehotenstve. Vaše telo si už zvyklo na „iný stav“, nevoľnosti ustúpili a vy ste plná energie. Oddychujte a vychutnávajte si tento pocit.
Čo sa deje v 14. týždni tehotenstva?
- TELO - dieťatko krásne rastie – predlžuje a vyvíja sa krk (zosilňujú svaly na ňom), hlavička rast spomaľuje a vzpriamuje sa, nohy rastú pomalšie na rozdiel od horných končatín. Prsty si vyvíjajú svoje unikátne odtlačky (kompletne sformované budú okolo 24. tt).
- Už je možné určiť krvnú skupinu dieťatka (v mieste stretu v placente sa dostáva krv dieťatka do kontaktu s vašou, no nezmiešajú sa) a dokonca aj Rh faktor.
- ORGÁNY - už sú plne vyvinuté pohlavné orgány, hoci ešte stále sú ultrazvukom len ťažko rozpoznateľné. U chlapcov sa vyvíja prostata, u dievčat zostupujú vaječníky z brušnej dutiny do malej panvy.
Teraz sú už všetky dôležité orgány a systémy na svojom mieste. V tomto týždni bábätku začínajú rásť vlasy a ostatné ochlpenie vrátane mihalníc. Vďaka správnemu umiestneniu orgánov klesá riziko poškodenia liekmi či infekciami a tiež výrazne klesá šanca na potrat.
- REFLEXY - ak by ste sa dotkli jeho prstov, nôh alebo rúk, prsty by sa zovreli v päsť alebo sa skrútili na nohách. Ak sa ich teda dotkne napríklad pupočná šnúra, zovretím prstov by ju dokázalo dieťatko už chytiť. Cmúľa si tiež palček, teda trénuje sací a prehĺtaním plodovej vody aj prehĺtací reflex, plus dýchanie. Hýbu sa mu aj oči pod uzavretými očnými viečkami. Začína používať tvárové svaly - robí rôzne grimasy, špúli pery, pokúša sa o úsmev, ale dokáže aj plakať, pretože má vyvinuté hlasivky.
Aj ušká sa hýbu smerom od krku k bokom hlavy na svoje miesto, približne v tomto období aj začína počuť, preto neváhajte mu spievať a prihovárať sa. Plod má taktiež už vyvinuté chuťové poháriky. Zistilo sa, že ak sa plodová voda prisladí, dieťa jej prehltne oveľa viac.
Všetky živiny a kyslík dostáva plod cievami z placenty.
Veľkosť - bábätko je teraz veľké ako kiwi, meria asi 9-12 cm a váži približne 40-50 gramov.
Zmeny v tele matky
- nárast energie,
- zväčšovanie bruška - bruško sa výrazne zväčšuje, hoci u prvorodičiek ešte nemusí byť vôbec vidno. Maternica sa však začne „vyťahovať“ spoza panvy a vašich nohavíc smerom nahor, preto môže začať konečne vykúkať. Naberáte tiež tehotenské krivky, celkovo počas tehotenstva rátajte so zvýšením váhy o 9-15 kg.
Niektoré tehotné ženy vystrašia bolesti podbruška alebo na bokoch brucha. Ako rastie bábätko, telo sa prispôsobuje uvoľňovaním a naťahovaním väzív, svalov, pokožky. Môžete cítiť ostrú, ťahavú bolesť (často práve v tomto období, ale aj v iných týždňoch), ktorá je najvýraznejšia napr. pri prudkej zmene pohybu, zakašľaní, kýchnutí. Je to prirodzené a bežné, ak však máte akékoľvek obavy, rozprávajte o nich so svojím lekárom či lekárkou.
- kŕče v nohách najmä v noci (pozor na hladinu horčíku v krvi, odporúčame doplniť ho banánmi, ďatľami, špenátom, šošovicou, mandľami),
- opuchy - niektoré z vás kvôli zvýšenému objemu krvi a tlaku maternice a dieťatka na dolnú dutú žilu zažívate opuchy nôh a kŕčové žily – preto dlho neseďte, nestojte na jednom mieste.
- svrbenie pokožky - treba premasťovať pokožku. Ak ani to nepomôže a lekár či lekárka označia za príčinu tehotenské hormóny a nič iné, budete musieť prosto len vydržať. Na koži sa môžu objaviť aj tehotenské škvrny – maska – chloazma, po pôrode by mali vyblednúť, pokiaľ k nim nepridáte opaľovanie, slniečko ich totiž môže zhoršiť. Na niektorých miestach môže dôjsť k stmavnutiu pokožky - bradavky alebo línia bruška (linea nigra).
- zvýšený apetít - zvýšená chuť do jedla, ale aj na sex vďaka rozširovaniu ciev
- zmeny nálad - zmierňujú sa výkyvy nálad, hoci niektoré ženy môžu pociťovať strach a úzkosť, pochybnosti z novej úlohy. Vhodné je sa o tom porozprávať s partnerom, rodinou, kamarátkou.
- problémy so spánkom - odporúčame si zaobstarať správny vankúš pod krk a hlavu, plus podporný vankúš medzi nohy, tzv.tehotenský vankúš.
Môžete pozorovať zlepšenie stavu vašej pokožky i vlasov. V niektorých prípadoch je to však presne naopak.
Starostlivosť o seba
- vyvážená strava - teraz, keď máte väčsí apetít, je dôležité prijímať stravu bohatú na živiny, vitamíny a minerály. Konzumujte potraviny bohaté na železo, vápnik, bielkoviny a vlákninu.
- hydratácia - pite dostatok vody (2-3 litre čistej vody), aby ste zostali hydratovaná a vyhnite sa sladeným nápojom.
- cvičenie - ak sa cítite dobre, pokračujte v ľahkej fyzickej aktivite ako je chôdza, plávanie alebo prenatálna jóga. Cvičenie môže pomôcť udržať vašu kondíciu a zlepšiť náladu.
Uvažovali ste, že by ste si od tohto momentu mohli ako pamiatku vytvoriť fotografie svojho bruška po týždňoch? Zaznamenáte jeho rast, ako to robí mnoho mamičiek. Vyberte si vhodné miesto a oblečenie a každý týždeň v ten istý deň a čas cvaknite vykúkajúce a zväčšujúce sa bruško.