
15. tehotenský týždeň
dá sa konečne rozpoznať pohlavie bábätka
Obdobie „mimozemšťana“ sa skončilo a plod v maternici začína pripomínať vysnívané bábätko - je stočené do klbka a vystiera sa, ušká sú takmer na svojom mieste po bokoch hlavy, kam doputovali z oblasti krku, vonkajšia časť ucha sa stáva rozpoznateľná.
Čo sa deje v 15. týždni tehotenstva?
- TELO - oči sú síce stále zatvorené, ale pomaly sa posúvajú na svoje miesto. Začínajú byť citlivé na svetlo. Uši sú tiež na svojom definitívnom mieste. Tvár začína nadobúdať jasnejšie rysy.
- V tomto týždni začínajú pracovať lymfatické žľazy a thymus, ktoré sú súčasťou budúceho imunitného systému.
- Chuťové poháriky sa vyvíjajú, a tak bábätko začína vnímať chute. Ak jete rôzne druhy jedál, bábätko sa môže oboznamovať s rôznymi chuťami cez plodovú vodu.
- Pohlavné orgány - v tomto týždni je už konečne aj rozpoznateľné pohlavie dieťatka.
- Močový mechúr sa napĺňa každých 30 minút a vyprázdňuje – čo je praktizovanie na napĺňanie plienok, keď maternicu raz opustí.
Veľkosť - bábätko je teraz veľké asi ako jablko, meria cca 10-12 cm a váži okolo 70 gramov.
Zaujímavosti:
Vedci zistili, že dievčatká v maternici hýbu ústočkami viac než chlapci – čo, samozrejme, malo za následok vznik rôznych vtipov ako – ide o zahrievacie kolo na rolu doživotne kecajúcich žien. Pre porovnanie – pozorovaním ultrazvuku sa zistilo, že dievčatá spravia ústami priemerne 55 pohybov/hodinu, chlapci 42 pohybov/hodinu.
Zmeny v tele matky
V tomto období začnete priberať. Organizmus sa už naplno prispôsobil všetkým zmenám, a preto, ak nemáte iné zdravotné ťažkosti, mali by ste byť plné elánu a energie.
V 15. týždni môžete začať pociťovať ďalšie fyzické zmeny:
- pocit ľahšieho dýchania - vaša maternica rastie a začína sa dvíhať vyššie v bruchu, čo môže uľahčiť dýchanie.
- nárast hmotnosti - jemný prírastok hmotnosti je bežný, pretože vaše telo podporuje vývoj bábätka.
- pigmentácia pokožky - hormóny môžu spôsobiť stmavnutie pokožky (napríklad na bruchu alebo tvári).
- citlivé ďasná a zuby - tiež za to môžu hormóny
- väčšie prsia - prsia môžu byť väčšie a citlivejšie, čo určite ocení nejeden partner. Zväčšenie pŕs je normálne a je spojené s prípravou na dojčenie.
Starostlivosť o seba
- vyvážená strava - sústreďte sa na potraviny bohaté na živiny, najmä vápnik, železo a vitamín D, ktoré podporujú zdravý vývoj kostí bábätka.
- pitný režim - piť dostatok vody je dôležité pre správne zásobovanie tela tekutinami, podporu krvného obehu a udržiavanie plodovej vody.
- zdravé návyky na spanie - s rastúcim bruškom bude dôležité prispôsobiť si polohy pri spaní. Odporúčasa spať na ľavom boku, čo pomáha zlepšiť krvný obeh k plodu. Niektorým mamičkám pri spánku dopomáha tehotenský vankúš.
- pohyb a cvičenie - ak sa cítite dobre, pokračujte v miernom cvičení – prenatálna joga, chôdza alebo plávanie môžu byť v tomto období výborné pre posilnenie svalov a zmiernenie napätia.
Vyšetrenia v poradni
V druhom trimestri sa často plánujú prenatálne vyšetrenia. Váš lekár môže odporučiť niektoré z nasledujúcich testov:
- Ultrazvukové vyšetrenie - tento ultrazvuk je dôležitý na kontrolu rastu bábätka a vývoja orgánov.
- Testy na genetické poruchy - ak ste ich ešte neabsolvovali, môžu vám byť odporučené skríningové testy, ako napríklad krvný test, ktorý kontroluje riziko genetických porúch.
- Meranie krvného tlaku a kontrola hmotnosti - počas každej prenatálnej návštevy sa bude sledovať krvný tlak a vaša hmotnosť, aby sa predišlo komplikáciám, ako je napríklad preeklampsia.