Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Potrebujete niečo nájsť?

Kategórie

V prípade záujmu o kúpu alebo skúšanie nosiča alebo šatky je potrebné sa objednať na presný termín, aby sme sa Vám vedeli čo najlepšie venovať. V prípade, že si nedohodnete termín, nemusí byť poradkyňa k dispozícií. Objednať sa môžete tu.

Námestie Slobody 2013, Zvolen
Po - Pi: 8:30 - 16:30
16tt.png

16. tehotenský týždeň

možno vás postretne syndróm Pica/pika

Vitajte v "medových" týždňoch tehotenstva. A prečo je to tak? Odpoveď sa dozviete nižšie v článku. V 16. týždni tehotenstva sa začína výraznejší rast bruška, čo môže byť emocionálne vzrušujúce a je to aj viditeľný dôkaz o vývoji dieťatka.

16tt2.jpg

Čo sa deje v 16. týždni tehotenstva?

  • POHYBY - prsty na ruke sú schopné vytvoriť päsť a mávať vôkol seba, dokonca chytiť plne sformovanú pupočnú šnúru s dvomi tepnami a jednou cievou, ktorá pláva pri ňom.

Mamičky "veteránky" už vedia odlíšiť, či ide o pohyb bábätka v brušku alebo len kotrmelce čriev. Niektoré ženy začínajú prvé pohyby pociťovať už od tohto alebo budúceho týždňa (pocit ako bublanie, šteklenie alebo jemné ťuknutie), no ak ste nič nezachytili, neľakajte sa - máte ešte čas do 22. týždňa.

  • REFLEXY – cez ultrazvuk možno pozorovať pravidelné pohyby hrudníka, pri ktorých vdychuje a vydychuje malé množstvo plodovej vody. Je to dôležité pre zdravý vývoj pľúc.
  • môže objaviť štikútka - jej frekvencia býva veľmi rozdielna, niektorým deťom sa čká niekoľkokrát za deň a niektoré ju nemajú vôbec.
  • imunitný systém bábätka už dokáže tvoriť protilátky, hoci je stále závislé od vašich protilátok.

Veľkosť - bábätko je teraz veľké asi ako avokádo, meria cca 11-13 cm a váži okolo 100 gramov.

avokado.png

Zmeny v tele matky

Od tohto týždňa sa vo vašej krvi objavujú niektoré bielkoviny produkované dieťaťom (alfafetoproteín). Je to prvé ochranné opatrenie nenarodeného dieťatka.

Aké fyzické zmeny môžete v tomto týždni pociťovať?

  • Rastúce bruško - maternica sa zväčšuje a začína sa dvíhať vyššie nad panvu, čo môže byť zrejmé aj na vašom brušku. Mnohé ženy si v tomto období začnú obliekať pohodlnejšie, voľnejšie - tehotenské oblečenie. Dolná časť chrbtice sa akoby zakrivuje, panvové svaly a väzy sa uvoľňujú a vy môžete cítite ostrú, bodavú bolesť po stranách bruška a hlavne bolesti chrbta v krížovej oblasti.
  • Zmeny na pokožke - niektoré ženy môžu začať pozorovať stmavnutie pokožky na niektorých miestach, napríklad na bradavkách, na čiare vedúcej od pupka nadol (tzv. linea nigra) alebo na tvári (tzv. maska tehotenstva). Tieto zmeny sú spôsobené hormonálnymi výkyvmi.
  • Zvýšená energia - mnohé ženy majú viac energie a cítia sa lepšie než na začiatku tehotenstva, preto sa tomuto obdobiu hovorí aj "medové týždne" tehotenstva.
  • "Tehotenský lesk" - ide o začervenanie pokožky alebo lesku, ktorý je spôsobený zvýšenou cirkuláciou krvi v tele (cirkuluje približne o 50 % viac krvi než pred tehotenstvom).
  • produkuje sa tehotenský progesterón, ktorý okrem iného spôsobuje spomalenie trávenia a preto aj produkciu plynov v čreve, ďalej sa uvoľňujú svaly v tele vrátane tráviaceho traktu (stien čriev ale aj svalovinu maternice, aby sa mohla zväčšovať). Na črevá tlačí aj rastúca maternica, čo zvýrazňuje črevné ťažkosti a prispieva k vzniku zápchy a neskôr aj hemoroidov.
  • Krvácajúce ďasná a nos - Tehotenské hormóny, zväčšujúci sa objem krvi v tele a prekrvenie slizníc stojí aj za vysušenou, podráždenou sliznicou nosa a upchatým nosom. Občas sa pridruží aj krvácanie – všetko je to bežné a pomôcť by mohli kvapky do nosa s morskou soľou, vincentka, zvlhčovač vzduchu alebo časté vetranie.
  • Zvýšená tvorba vaginálneho výtoku - zvýšená hladina hormónov, prekrvenie v panvovej oblasti má za následok prekrvenie sliznice ženských pohlavných orgánov, čo vedie k tejto tvorbe. Má to však svoj význam – výtok, zvyčajne mliečny, číry, hustý – chráni pôrodné cesty pred infekciami a udržiava bakteriálnu rovnováhu. Spozornieť by ste mali, ak nadobudne hrudkovitú konzistenciu a zapácha, čo signalizuje vaginálnu infekciu. V tom prípade navštívte lekára.
  • vašim novým kamarátom bude aj "tehotenský mozog" – je prirodzenou reakciou na všetky zmeny, ktoré sa vo vašom tele dejú. Odzrkadľuje zvláštny stav zábudlivosti, nepozornosti a duševnej zahmlenosti. Nebojte sa, po pôrode sa dostanete do normálnu – pôjde to pomaly a postupne.

A počuli ste už o syndróme Pica/pika?

Aj s niečím takýmto sa niektoré mamičky v tomto období stretávajú. Ide o stav, keď pojedajú nejedlé objekty, veci - piesok, zem, hlinu, plastelínu, ľad, škrob, plasty, mydlá či pracie prostriedky, drevo, guličky proti moliam, tuhy, krieda, zvyšky cigariet, kávové zvyšky a podobne. Vedci predpokladajú, že za týmto stavom môže byť práve nutričný nedostatok, teda slabá výživa, často anémia. V niektorých prípadoch, ak žena týmto "chúťkam" neodolá, môže si skomplikovať tehotenstvo v podobe kŕčov v bruchu, infekcie, otravy – toxické látky môžu ohroziť zdravie bábätka aj to vaše. Ak u vás začne tento stav, neváhajte kontaktovať svojho lekára.

 

Vyšetrenia v poradni

Čakajú vás klasické vyšetrenia ako meranie krvného tlaku, moču na prítomnosť bielkovín, váha, opuchy a ďalšie symptómy. Ak vám urobia ultrazvuk, vypočujete si tlkot srdiečka. Vidno by mali byť už aj externé genitálie u bábätka, teda dozviete sa, či čakáte dievčatko alebo chlapčeka (ovšem, ak to chcete vedieť). V týchto týždňoch vás čakajú aj krvné testy – krv sa odoberá na tzv. tripple testy (medzi 16. a 20.tt), skríningové vyšetrenie, pri ktorom sa môže odhaliť riziko vývojových odchýlok dieťatka (napr. poškodenie nervovej trubice, rázštep).

 

Sex v 16. týždni tehotenstva

Zvyšuje sa objem krvi v tele o 30-50% , čo zvyšuje aj prekrvenie orgánov vrátane panvy.
Takže sa nečudujte, že máte zvýšené libido a nebojte sa užiť si s partnerom intimitu, vzájomnú blízkosť. Pokiaľ vám lekár neodporučil inak, venujte sa jeden druhému. Sex aj masturbáciu sú v tomto období intenzívne. 

 

Keďže dieťatko už dokáže vnímať zvuky, prihovárajte sa mu a rozprávajte sa s ním. Dokázalo sa, že mamičkin spev pozitívne vplýva na prenatálny vývoj dieťatka. Nič nepokazíte ani púšťaním hudby. Vyberajte ale precízne. Vhodné sú najmä príjemné tóny, ktoré dokážu dieťatko upokojiť.

Blogy & Rady

Cesarean-awareness-1024x682.jpg Cesarean-awareness-1024x682.jpg

Pôrod cisárskym rezom

17tt.png 17tt.png

17. tehotenský týždeň

16tt.png 16tt.png

16. tehotenský týždeň

15..png 15..png

15. tehotenský týždeň

14tt.png 14tt.png

14. týždeň tehotenstva