
17. tehotenský týždeň
bábätko sa vám zmestí do dlane
Čo sa deje v 17. týždni tehotenstva?
- POHYBY - telíčko je vzpriamené, začínate cítiť prvé pohyby. Odborníci tomu hovoria – prvý pohyb plodu v matkinom lone. Zapamätajte si ten deň – budú sa vás naň pýtať v tehotenskej poradni.
- KOSTI - kosti dieťatka sa menia z chrupavkového tkaniva na tvrdšie kosti. Na ultrazvuku sú už tieto kosti viditeľnejšie a lekár môže sledovať ich formovanie a správny vývoj.
- Zmysly - dieťatko už počuje zvuky z prostredia okolo vás, napríklad váš hlas, tlkot srdca a rôzne zvuky v tráviacej sústave. Prihovárajte sa mu a rozprávajte sa s ním. Mamičkin spev pozitívne vplýva na prenatálny vývoj dieťatka. Nič nepokazíte ani púšťaním hudby. Vyberajte ale precízne. Vhodné sú najmä príjemné tóny, ktoré dokážu dieťatko upokojiť.
- TELO - pokožka dieťatka je stále priesvitná a tenká, bez tuku, tiež zvráskavená a sú pod ňou viditeľné žilky. Postupne si ukladá veľmi dôležitý hnedý tuk, ktorý slúži ako zásoba energie, aj ako termoizolant. Prvé tukové bunky sa objavujú práve v tváričke, na krku, prsiach a stene bruška, potom sa pridávajú na chrbte, ramenách a pleciach, nohách a hrudníčku. Chránia tak vnútorné orgány. Telíčko, okrem jemných chĺpkov lanugo, pokrýva aj tzv. vernix – látka podobná vosku tvoriaca ochranu pred plodovou vodou. Pod pokožkou sa začínajú vyvíjať aj potné žľazy.
Viete, že v placente počas tehotenstva narastie až 50 kilometrov krvných ciev?
Veľkosť - bábätko je teraz veľké asi ako granátové jablko, meria cca 12-14 cm po zadoček a cca 19cm po pätičky, váži okolo 140-180 gramov.
Zmeny v tele matky
Cítite sa výrazne plnšia, a to nielen v oblasti bruška.
Aké fyzické zmeny môžete v tomto týždni pociťovať?
- Kilogramy, ktoré ste doteraz pribrala nie sú len váš tuk, ale okrem vášho bábätka aj placenta, maternica, prsníky, zadržiavané tekutiny či o 50% zvýšený objem krvi. A telo si samozrejme robí tiež zásoby na pôrod a prvé týždne po pôrode, ktoré budete nutne potrebovať.
- Zvýšil sa vám apetít - ako dieťatko rastie, vaše telo potrebuje viac energie, a preto sa môže zvýšiť aj vaša chuť do jedla. Snažte sa konzumovať výživné potraviny, ktoré podporujú rast a vývoj dieťatka.
- Rastúce prsia - prsia sa môžu naďalej zväčšovať, pretože telo sa pripravuje na dojčenie. Možno si všimnete aj viditeľnejšie žilky na prsiach - môžu za to tehotenské hormóny, ktoré ich postupne pripravujú na dojčenie, čo znamená rast žliaz tvoriacich dojčenské mlieko a viac krvi v prsníkoch. V mliečnych žľazách sa už tvorí aj prvé materské mlieko, tzv. kolostrum.
- Bolesti - za bolesťami v oblasti krížovej chrbtice môže hormón relaxín, ktorý je tvorený vaječníkmi. Tento hormón pomáha uvoľniť svaly a kĺby v panve, aby mohla maternica s dieťatkom rásť, a aby sa telo postupne pripravilo na pôrod.
- Návaly tepla - môže za to zvýšená hladina hormónu progesterón, rozšírenie krvných ciev a zvýšenie objemu krvi v tele aj zvýšenie metabolizmu.
- Chrápanie v tehotenstve - zapchatý nos je typický tehotenský príznak od cca 17. tt, dokonca niektoré ženy hlásia alergie, hoci dovtedy s nimi nemali problémy – takže majú vodnaté oči, veľa kýchajú a smrkajú. To sa po pôrode zmení. Skúste používať zvlhčovač vzduchu, spánok na viacerých vankúšoch, aby ste si vyzdvihli hlavu a chrbát.
Už vás trápia v noci divoké sny? V tomto období sú úplne bežné. Čo teda robiť, aby vás netrápili? Skúste pred spánkom niektorú z relaxačných techník. Pomáhajú dychové cvičenia – s hlbokými nádychmi a výdychmi do hrudníka, cielené uvoľňovanie svalov, tehotenská joga, ale pre kvalitný spánok môžete vyskúšať aj klasický recept starých mám – pohár teplého mlieka s medom.