
19. tehotenský týždeň
rast do dĺžky sa spomaľuje, bábätko začína priberať
V 19. týždni tehotenstva už nečakajte nejaké prevratné zmeny, dieťatko už „len“ rastie. Pre budúcu mamičku je to obdobie, ktoré si začína naplno užívať, bruško sa jej ďalej zväčšuje a pohyby dieťatka môžu byť čoraz zreteľnejšie.
Čo sa deje v 19. týždni tehotenstva?
- POHYBY - bábätko dokáže urobiť i niekoľko kotrmelcov za sebou. Niektoré mamičky (hlavne prvorodičky) zachytia prvé pohyby až okolo 21. - 22. týždňa tehotenstva. Čím ďalej bude tehotenstvo pokračovať, tým budú kopance aj pohyby budú citeľnejšie.
- KOŽA A TUK – bábätku sa začína tvoriť hnedý tuk, ktorý bude pomáhať regulovať jeho telesnú teplotu po narodení. Koža je stále veľmi tenká, priesvitná a pokrytá ochrannou vrstvou – vernix caseosa. Povlak zvaný vernix caseosa je mazľavá, vodeodolná, voskovitá, až syrová látka (pripomína syr), vrstva mazu, ktorá plní niekoľko dôležitých funkcií:
napomáhať udržať stabilnú telesnú teplotu tela,
chrániť pokožku pred plodovou vodou aj infekciami,
hydratuje pokožku.
Povlak vernix postupne opadáva do plodovej vody (keď sa blíži deň pôrodu), dostáva sa pri prehĺtaní do čriev dieťatka a spolu s lanugom bude tvoriť jeho prvú stolicu. Povlak vernix si môžete všimnúť na predčasne narodených deťoch, ale aj u „načas“ narodených na niektorých miestach. Vernix je totiž klzký, aby uľahčil dieťaťu prechod pôrodnými cestami.
Biele vrstvy tuku, ktoré budú slúžiť ako zdroj energie, si vytvorí neskôr a veľmi pomaly. Skutočnú bacuľatosť však bábätko nadobudne až v III. trimestri.
- Nervový systém sa rýchlo vyvíja a nervy začínajú byť obalené látkou zvanou myelín, ktorá zlepšuje prenos nervových impulzov. Dieťatko sa už odteraz začína pripravovať na život mimo maternice. Vďaka vyzrievaniu mozgu a nervovosvalových štruktúr dokáže cielene pohybovať svalstvom.
- ZMYSLY - výrazne sa mu zlepšuje sluch. Ultrazvukom sa dá pozorovať napríklad reakcia dieťatka na silný zvukový podnet. Preto sa s ním nezabúdajte neustále rozprávať.
Veľkosť – bábätko je teraz veľké asi ako malá cukina, banán. Meria 15-16 cm po zadoček a 22-23 cm po nožičky, váži cca 240-260 gramov. Rast do dĺžky sa spomaľuje, začína pomaličky priberať.
Zmeny v tele matky
- Viditeľné bruško a rast maternice - maternica sa nachádza pod pupkom a bruško je zreteľne zaoblené. V tomto období je nárast hmotnosti bežný, pretože telo prispôsobuje zásoby energie na podporu rastu dieťatka. Na bokoch, brušku, zadku a stehnách sa začína ukladať tuk.
- Citlivé prsia - prsia sa naďalej pripravujú na dojčenie, takže môžu byť citlivé a opuchnuté. Niektoré ženy môžu začať vnímať úniky kolostra, čo je prvé mlieko, ktoré bude vyživovať dieťatko po pôrode.
- Bolesti a tlak v dolnej časti chrbta - rastúce bruško môže začať vyvíjať tlak na dolnú časť chrbta a bedrá, čo môže viesť k bolestiam. Pomáhajú jemné cviky na uvoľnenie chrbta, tehotenské podporné vankúše a pohodlná obuv.
Tipy pre 19. týždeň tehotenstva
- Zdravá a vyvážená strava - v tomto období je dôležitý dostatok železa a bielkovín, ktoré podporujú tvorbu krvi a rast dieťatka. Doprajte si preto potraviny bohaté na železo (špenát, fazuľa, chudé mäso) a vitamín C, ktorý podporuje vstrebávanie železa. Tak isto by ste nemali zabúdať na vápnik, vitamíny skupiny B.
- Prenatálne cvičenia - mierne cvičenie, ako sú tehotenská joga alebo plávanie, môže pomôcť znížiť napätie v chrbte, posilniť svaly a zlepšiť cirkuláciu. Pravidelný pohyb tiež pomáha zmierniť opuchy a zlepšiť spánok. Nezabudnite ani na Kegelove cviky pre posilnenie panvového dňa (močový mechúr vám poďakuje).
- Starostlivosť o pokožku - používanie hydratačného krému môže pomôcť zmierniť svrbenie a predchádzať suchosti pokožky. Niektoré mamičky uprednostňujú aplikáciu prírodných olejov (napr. kokosového alebo mandľového oleja) na pokožku brucha, stehien, pŕs aby predišli tvorbe strií.
- Odpočinok a pohodlná poloha na spanie - pohodlnejšie je spať na boku, ideálne na ľavej strane, aby bol zabezpečený lepší prietok krvi. Pomôcť môže aj tehotenský vankúš na podporu bruška a chrbta.
Vyšetrenia v poradni
Medzi 19. a 22. týždňom tehotenstva sa vykonáva aj druhý veľký ultrazvuk, kedy sa okrem polohy plodu, lokácii a veľkosti placenty, množstva plodovej vody a ďalších dôležitých informácií zisťujú aj rôzne vývojové poruchy.
Ak to doteraz neviete, na ultrazvuku by mali byť krásne viditeľné plne vyvinuté reprodukčné orgány dieťatka – u dievčatka sa ďalšej vyvíjajú, ale sú už na svojom mieste – vagína, maternica a vajcovody, vaječníky obsahujú viac ako 6 mil. primitívnych vajíčok, ktorých číslo sa pri narodení zredukuje na 1 mil., u chlapcov semenníky produkujú testosterón od približne 10. tt a tie externé pokračujú v raste.
Sex v 19. týždni tehotenstva
Jedným z typických príznakov počas tehotenstva v tomto trimestri je aj zvýšené libido. Využite to a utužujte svoj vzťah či prehlbujte intimitu. Užite si tieto tzv. medové týždne a nebojte sa, vám to prospeje, bábätku neublíži. Sex počas tehotenstva je považovaný za bezpečný, jedinou prekážkou môže byť, že ste riziková pacientka, teda vám lekár či lekárka sex nemusia odporučiť.
Príprava na materstvo
Po väčšine už mamičky začínajú viac rozmýšľať o svojej novej úlohe - matky. Niektoré začínajú hľadať rôzne kurzy pre budúcich rodičov, čítať odborné knihy o výchove, porôde a pod. Niektoré už zase začínajú riešiť prípravu detskej výbavičky, zariadenie detskej izby alebo výber vhodnej pôrodnice.
Tento týždeň je plný nových pocitov a očakávania.