
20.tehotenský týždeň
úspešne zvládnutá polovica tehotenstva
Gratulujeme, dvadsiaty týždeň tehotenstva znamená, že ste v polovici tehotenstva - v 5. mesiaci.
Čo sa deje v 20. týždni tehotenstva?
- ZMYSLY - má už dobre vyvinutý sluch, v uchu sa mu vytvoril slimák. Bábätko reaguje na všetky zvuky z okolia - aj na tie mimo maternice. Ak mu zaspievate alebo pustíte jemnú hudbu, môže ju počuť a na chvíľu sa upokojiť. Medzi zmyslovými bunkami chuti, čuchu, sluchu, zraku a hmatu sa vytvárajú komplexnejšie spojenia. Bábätko má už teraz rovnaký počet nervových buniek ako vy.
- POHYBY - väčšinu dňa prespí, jeho spánkový cyklus sa ešte len vyvíja a strieda sa spanie s prebúdzaním. Ak je hore, dáva o sebe vedieť sériou pohybov ako kopance, šťuchance, kotrmelce, naťahovanie, otáčanie (keďže sa mu vyvíja svalstvo, svoje pohyby viac a viac ovláda) – ak ste jeho prvé pohyby doteraz necítili, je možné, že toto sú týždne, kedy zažijete aj vy svoje prvé motýle, bublinky, pukance! Ak čakáte dvojičky, deti sa navzájom stimulujú k pohybu.
- TRÁVIACI SYSTÉM - bábätko začína prehĺtať malé množstvo plodovej vody okolo 7 ml plodovej vody každý deň, posledný mesiac jej prehltne až 500-1000 ml každý deň.
- Objavujú sa prsné žľazy a viditeľné sú bradavky.
- Obranné látky z vášho organizmu sa začínajú presúvať do telíčka dieťaťa.
- REPRODUKČNÝ SYSTÉM - ak čakáte dievčatko, jej maternica je sformovaná, spoločne s vajcovodmi a kŕčkom maternice sú už na správnom mieste. Vaječníky obsahujú milión primitívnych vajíčok, ktorých by malo byť okolo 7 miliónov (ich produkcia vrcholí práve v tomto týždni). Pri pôrode počet klesne na 1-2 mil. a trend klesania bude pokračovať počas celého života. Vyvíja sa aj vaginálny kanál, formuje sa vagína. Ak čakáte chlapčeka, jeho semenníky sa stále nachádzajú v brušnej dutine. S klesaním ešte musia vydržať do minimálne 3. trimestra, kým sa nedovyvíja aj miešok.
Veľkosť - bábätko je teraz veľké približne ako banán, s dĺžkou asi 16–17 cm od hlavy po zadok a váhou okolo 300-350 gramov. Doteraz vážila placenta viac ako bábätko, odteraz sa to mení, Od tohto momentu by malo rásť približne 1 cm každý týždeň (rast sa mierne spomaľuje).
Zmeny v tele matky
- Viditeľné bruško - v 20. týždni je bruško zreteľne viditeľné a tehotenstvo je už väčšinou očividné. Maternica sa nachádza približne na úrovni pupka, čo môže spôsobiť mierny tlak na tráviace orgány.
- Prírastok na váhe - v tomto štádiu je bežné, že ženy priberú. Priemerný prírastok na váhe býva okolo 4,5 až 6,5 kg od začiatku tehotenstva, ale každá mamička je jedinečná. Od tohto týždňa sa odporúča priberať okolo pol kilogramu každý týždeň (0,23-0,45 kg týždenne v závislosti od váhy spred tehotenstva). Nezabudnite, že prírastok na váhe nie je tuk, je to aj váha bábätka, maternice, plodovej vody, krvi a pod.
- Návaly tepla, zrýchlený pulz, dýchavičnosť - môže za to zvýšený objem krvi v tele.
- Opuchy, kŕče v nohách - až 45% žien zažije počas tehotenstva nepríjemné kŕče v nohách, najmä lýtkach, častejšie sa objavujú po aktívnom dni, najmä v noci. Uľaviť si viete vykladaním nôh, nosiť kompresné pančuchy, pohodlné topánky, vyhýbať sa dlhému státiu či sedeniu. Aj prijímaním dostatočného množstva vitamínov a minerálov si viete dopômocť k úľave. Kŕče môže vyvolať aj nedostatok iontov, teda pridajte do jedálnička potraviny s horčíkom, vápnikom a fosforom, ale aj vitamínom B.
- Braxton-Hicksove kontrakcie - okrem prvých pohybov môžete zacítiť aj tvrdnutie / tuhnutie bruška. Ide o falošné alebo cvičné kontrakcie, ktorými sa postupne maternica trénuje na pôrod.
Vyšetrenia v poradni
V ambulancii vás klasicky vyšetria - skontrolujú váhu, krvný tlak, moč pre výskyt bielkovín, spýtajú sa vás na opuchy nôh, prípadné ťažkosti, prehmatajú bruško, premerajú, spýtajú sa vás na prvé pohyby bábätka, aby sa zapísali do tehotenskej knižky.
V tomto období by ste mala absolvovať aj druhé veľké ultrazvukové vyšetrenie - podrobný morfologický ultrazvuk. Je veľmi dôležitý, pretože okrem polohy plodu či uloženia placenty, pupočnej šnúry, množstva plodovej vody a pohlavia sa zisťujú aj rôzne vývojové poruchy. K najčastejším chybám, ktoré sa cez tento ultrazvuk sledujú, patrí podozrenie na Downov syndróm – teoreticky je vidno neprítomnosť nosovej kostičky, alebo je príliš malá, zhrubnutie šije, teda nahromadenie tekutiny na záhlaví, tzv. minormarkery (veľkosť obličkových panvičiek, vrodené srdcové chyby, oddialený veľký prst na nožičke). Ďalej je to podozrenie na Edwardsov syndróm (trizómia 18) – tzv. strawberry skull, teda hlavička v tvare jahody a pšeciálne držanie prštekov na rukách – druhý cez tretí a piaty cez štvrtý. Ak vidia lekári otvorenú rúčku, trizómiu osemnásteho chromozómu vedia vylúčiť. Sleduje sa tiež vývoj centrálneho nervového systému a odchýlky v tvare a veľkosti mozgu, mozočku, rozšírenie mozgových komôr, vrodené chyby chrbta a chrbtice, ďalej vývojové vrodené chyby gastrointestinálneho systému ako vstupovanie pupočníka do bruška atď.
Vedeli ste?
Bábätko si už v 20. týždni dokáže vytvárať „spomienky“. Zvuky alebo hudbu, ktorú vníma vo vašom lone, rozpozná po narodení. Odteraz mu môžete spievať alebo púšťať „uspávanku na dobrú noc“. V „novom živote“, po narodení, ju spozná – a možno mu uľahčí zaspávanie.