
21. tehotenský týždeň
bábätko po prvýkrát ochutná, čo ste zjedli vy
Od 21. týždňa bábätko rastie rýchlejšie a intenzívnejšie sa hýbe. Aj keď zvonka zatiaľ ešte stále nie je nič vidno, vy však už asi cítite, že usilovne „cvičí“. Asi si ani neuvedomujete, že s ním pri týchto príležitostiach spontánne nadväzujete kontakt. Každý váš dotyk a pohladkanie si bábätko užíva.
Čo sa deje v 21. týždni tehotenstva?
- ZMYSLY - oči dieťatka sú síce stále zatvorené, ale začínajú byť citlivé na svetlo. Ak by ste posvietili na bruško jasným svetlom, bábätko by ho mohlo vnímať.
- POHYBY - sú často viditeľné aj cez bruško. Bábätko má stále dostatok miesta a aj to poriadne využíva. Kope, krúti sa a vrtí. Vie sa odraziť od steny maternice. Ak ste ešte nezachytili pohyby dietaťka nezúfajte. Niekedy je placenta uložená na prednej strane maternice, vtedy sú pohyby bábätka citeľné pre ženu až trochu neskoršie. Ak má žena nadváhu, aj vtedy môžu byť pohyby zachytiteľné až neskôr.
Striedajú sa u neho fázy bdenia a oddychu, prespí 12 - 14 hodín.
Reflexy, ako sú cmúľanie palčeka alebo uchopenie, sú čoraz silnejšie.
- TRÁVIACI SYSTÉM - pankreas produkuje enzým štiepiaci potravu, pečeň s pankreasom tvoria červené krvinky a pridáva sa k nim s tvorbou aj kostná dreň. Bábätko po prvýkrát ochutná, čo ste zjedli vy. Výskumníci zistili, že ktorým chutiam sú deti vystavené už v brušku – sladký zemiak, baklažán so syrom, obyčajná brokolica, tučný losos – tie dokážu prijímať s odvahou aj počas prvých ochutnávok rozmanitých jedál (v období, keď sa zavádza tuhá strava).
- MOZOG - rýchlo sa rozvíja, preto potrebuje na správny vývin dostatok živín (nezabúdajte na vyváženú zdravú stravu). Lebku vytvárajú nezrastené ploché platničky, ktoré chránia neustále rastúci mozog. Počas pôrodu sa tieto kosti dokážu prekryť, aby tak umožnili prechod pôrodným kanálom.
- IMUNITNÝ SYSTÉM - začínajú sa produkovať biele krvinky, no väčšinu protilátok dostáva od matky cez pupočnú šnúru. Biele krvinky ho ochraňujú ho pred chorobami a infekciami.
Veľkosť - bábätko meria približne 18 cm a váži okolo 300 – 400 gramov, veľkosťou pripomína napríklad mrkvu alebo baklažán.
Zmeny v tele matky
- Zmeny na pokožke - rastúce bruško môže viesť k napätiu pokožky a vzniku strií. Pravidelná hydratácia pokožky krémom alebo olejom môže zmierniť svrbenie a podporiť pružnosť pokožky.
- Žalúdočné ťažkosti a trávenie - maternica rastie a vytláča žalúdok nahor, čo môže viesť k páleniu záhy a tráviacim ťažkostiam. Prejavuje sa to aj v noci, často, keď si ľahnete, môžete cítiť kyslú chuť v ústach a žalúdočné šťavy. Pomáha jesť menšie porcie a vyhnúť sa koreneným a ťažkým jedlám.
- Tlak na močový mechúr - maternica tlačí na močový mechúr, čo môže viesť k častejšiemu močeniu. Zápcha a hemoroidy sú tiež sprievodným javom v tehotenstve, môže za to extra tlak na črevá a konečník. Preto nezabudnite veľa piť a jesť jedlá bohaté na vlákninu, takisto fyzická aktivita a prechádzky sú výborným riešením, ako zmierniť tento problém.
- Tehotenská anémia - ako dieťatko rastie, potrebuje vaše telo čoraz viac živín a zvýšenú spotrebu vitamínov a minerálov. Nedostatok červených krviniek alebo železa, je príčinou nedostatočného zásobovania plodu kyslíkom a živinami. Príznakmi tehotenskej anémie sú nadmerná únava, slabosť, problémy s dýchaním a závrate. Ak pociťujete niektorý z týchto príznakov, navštívte lekára.
Vyšetrenia v poradni
V tomto období by ste mala absolvovať aj druhé veľké ultrazvukové vyšetrenie. Pomocou ultrazvuku môžete realisticky vidieť vaše dieťatko v brušku. Dá sa pozorovať jeho tvárička, mimika, končatiny. Je to neopakovateľný zážitok, doprajte ho preto i partnerovi. Lekári pomocou ultrazvuku kontrolujú všetky dôležité orgány a zisťujú prípadné vrodené vývojové chyby.
Emocionálna podpora a príprava na pôrod
Môžete začať rozmýšľať nad praktickými aspektmi materstva, ako je výber pôrodnice, predpôrodné kurzy a príprava detskej výbavy. Mnohé mamičky si v tomto období vytvárajú silnejšie emocionálne puto s dieťatkom - vďaka viditeľným pohybom dieťatka.