
22. tehotenský týždeň
bábätko už vyzerá ako novorodenec
Bábätko zažíva náročné obdobie na fyziologické procesy – dokončujú sa detaily správneho fungovania všetkých orgánov.
Čo sa deje v 21. týždni tehotenstva?
- ZMYSLY - možno si všimnete, že bábätko reaguje pokojnejšie pri určitej hudbe alebo hlase. Sfarbuje sa očná dúhovka.
- POHYBY - Máte pocit, že bábätko je aktívnejšie, keď sa vy chystáte spať? Zdanie vás nemusí klamať, je to vraj preto, lebo keď si ľahnete, bábätko prekáža vaša chrbtica (prípadne náhlou zmenou polohy iné orgány či „prekážky“ vo vašom tele). Bábo si teda hľadá v maternici pohodlnejšiu polohu a vrtí sa dovtedy, kým si ju nenájde.
- MOZOG A NERVOVÝ SYSTÉM - mozog dieťatka sa výrazne zväčšuje a rozvíja, tento proces pokračuje až do jeho 5 rokov. Nervový systém pokračuje vo vývoji a nervové spojenia medzi mozgom a ostatnými časťami tela sa stále zlepšujú, čo umožňuje lepšie koordinované pohyby.
- Ak čakáte chlapca, v jeho semenníkoch sa vyvinuli primitívne spermie.
- Pečeň bábätka začína tvoriť rôzne enzýmy špecifické pre tehotenstvo, napr. červené krvinky. Po ich rozpade sa vytvára bilirubín, ktorý je odplavovaný placentou do vášho obehu a odtiaľ vylučovaný. Po pôrode už musí byť bilirubín odstránený z tela novorodeniatka úplne - ak si s tým bábätko nevie poradiť samé, vzniká tzv. novorodenecká žltačka (ide o bežný jav, ktorý najmä vďaka „osvecovaniu“ dieťatka modrým svetlom po pár dňoch pominie).
- POKOŽKA - koža dieťatka je stále priesvitná a pokrytá jemnými chĺpkami (lanugo) a ochrannou vrstvou maziva, ktorá chráni pokožku pred dlhodobým pôsobením plodovej vody. Tieto chĺpky a mazivo tiež poskytujú určitú ochranu a pomáhajú udržať teplo.
Veľkosť - bábätko teraz meria približne 19 cm po zadoček a váži okolo 380 – 470 gramov, čo je veľkosť zhruba ako batat/sladký zemiak. .Bábätko sa zároveň natoľko vyvinulo, že vyzerá ako novorodenec, aj keď má stále zvráskavenú pokožku (nemá ešte dostatočné tukové zásoby).
Zmeny v tele matky
- Bruško a váha - bruško je už výrazne zaoblené a maternica je teraz asi 2 cm nad úrovňou pupka. Väčšina žien v tomto štádiu priberá postupne každý týždeň, čo je prirodzený proces podporujúci vývoj dieťatka.
- Citlivá pokožka a strie - pravidelné používanie hydratačného krému môže zmierniť svrbenie a udržať pokožku pružnú.
- Opuchy nôh a členkov - opuchy nôh sú bežné kvôli zadržiavaniu vody a vyššiemu tlaku na žily. Pokúste sa odpočívať s vyloženými nohami a noste pohodlnú obuv, pomáhajú aj kompresné pančuchy.
- Žalúdočné ťažkosti a pálenie záhy - rastúca maternica môže tlačiť na žalúdok, čo vedie k páleniu záhy alebo pocitu plnosti. Malé porcie jedál a vyhýbanie sa koreneným jedlám môžu tieto problémy zmierniť.
- Časté močenie - zväčšujúca sa maternica tlačí na močový mechúr, čo môže spôsobiť častejšiu potrebu na močenie.
- Zvýšené libido - estrogén vo vašom tele spôsobuje zvýšený prietok krvi v prsníkoch a aj v panvovej oblasti. Citlivejšie na dotyk sú preto aj prsníky. Sex a potešenie z neho je pre mnohé ženy v tomto období oveľa intenzívnejší.
- Mierne tvrdnutie vášho bruška - môže ísť o tzv. Braxton-Hicksove kontrakcie (falošné kontrakcie), ktoré nie sú nebezpečné, ale signalizovať môžu i predčasný pôrod.
Tipy pre 22. týždeň
- Dieťatko si v týchto týždňoch ukladá vápnik - dôležité je prijímanie dostatočného množstva vápnika v strave. Okrem mliečnych výrobkov ako syry, jogurty, doma-robené zmrzliny, ho nájdete aj v tučných rybách - losos, ale aj v tmavej listovej zelenine, v brokolici a keli.
- Telo si pýta aj magnézium – horčík sa zvyšuje. Nezabudnite ani na železo, bez neho hrozí anémia, ktorá je nebezpečná ako pre vás, tak aj pre dieťatko.