Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Potrebujete niečo nájsť?

Kategórie

V prípade záujmu o kúpu alebo skúšanie nosiča alebo šatky je potrebné sa objednať na presný termín, aby sme sa Vám vedeli čo najlepšie venovať. V prípade, že si nedohodnete termín, nemusí byť poradkyňa k dispozícií. Objednať sa môžete tu.

Námestie Slobody 2013, Zvolen
Po - Pi: 8:30 - 16:30
23tt.png

23. tehotenský týždeň

bábätko dosahuje hranicu životaschopnosti

23. týždeň tehotenstva znamená, že ste už v 6. mesiaci a pomaly budete končiť 2. trimester. Deti narodené v tomto týždni sú najmladšie, aké sa u nás zachraňujú. Lekári hovoria o hranicu životaschopnosti. Šanca dieťatka na prežitie pri predčasnom pôrode sa odteraz s každým týždňom zvyšuje.

23-tyzden.jpg

Čo sa deje v 23. týždni tehotenstva?

  • ZMYSLY - sluch bábätka sa ďalej zlepšuje a reaguje na zvuky vo vašom okolí. Dieťatko si vytvára spomienky na tieto zvuky, čo mu dodá pocit bezpečia aj po narodení.
  • POHYBY - bábätko má vo vašom brušku ešte stále dostatok priestoru na pohyb. Využíva ho na „tréning“ svalov, šliach a kĺbov, ale aj zmyslov. Neraz sa rýchlo presúva z jednej strany maternice na druhú, čo vo vás môže vyvolávať dojem, že čakáte dvojčatá. Dokonca reaguje na podnety vášho tela – ak sa napijete ľadového alebo horúceho čaju, cíti to. Ak si dáte teplý kúpeľ alebo zjete niečo sladké, začne byť aktívne.
  • DÝCHANIE - v pľúcach sa pomaly začína produkcia surfaktantu – látky, vďaka ktorej sú pľúca po narodení otvorené. Krvné cievy v pľúcnych lalokoch sa začínajú pripravovať na príchod na svet.
  • Vyvíja sa pankreas, ktorý produkuje inzulín. Tento orgán je dôležitý na produkciu hormónov a reguláciu metabolizmu cukrov.
  • Veľmi rýchlo sa vyvíja mozog a nervová sústava, v tomto období sa skracuje aj miecha. Doteraz bola v celej chrbtici, od teraz sa začína skracovať.
  • V plodovom vaku bábätka, sa nachádza asi 0,5l plodovej vody, ktorá sa cez placentu pravidelne obmieňa. S pribúdajúcimi týždňami tehotenstva sa jej množstvo ešte bude zvyšovať. Bábätko z nej denne prehltne asi 400 mililitrov; precvičuje si tak trávenie.

Veľkosť - bábätko teraz meria približne 20 cm po zadoček, 28 - 30 cm po pätičku a váži okolo 450 - 560 gramov, čo je veľkosť zhruba ako mango. Bábätko sa zároveň natoľko vyvinulo, že vyzerá ako novorodenec, aj keď má stále zvráskavenú pokožku (nemá ešte dostatočné tukové zásoby).

babo-ako.png

Zmeny v tele matky

  • Viditeľné pohyby dieťatka - pohyby dieťatka sú zreteľné a často ich môžete vidieť aj na povrchu bruška. Je to krásny moment, ktorý si môžete vychutnať s partnerom.
  • Zvýšený apetít - možno sa čudujete, čo všetko, v akej kombinácii a koľko toho by ste dokázala zjesť. Najviac vraj ženy cítia chuť na sladké, nasleduje slané, korenisté a štipľavé a nakoniec kyslé ako citrusy, ovocie, zelené jablká a kyslé sladkosti.
  • Kolostrum -  tak ako sa mení telo ženy a prispôsobuje sa tehotenstvu, sa menia/zväčšujú aj prsníky. Vďaka tomu vám z nich môže už vytekať biela tekutina, tvz. kolostrum. Aby ste sa vyhli nepríjemným pocitom, použite do podprsenky prsné vložky.
  • Problémy s dýchaním - zväčšujúca sa maternica začína tlačiť na bránicu.
  • Bolesti chrbta a krížov - ako sa váha bruška zvyšuje, môže to ovplyvniť postavenie chrbta a bedier, čo vedie k bolestiam. Cvičenie, správne držanie tela a nosenie tehotenského pásu môžu tieto ťažkosti zmierniť.
  • Opuchy končatín - opuchy členkov a nôh sú bežné. Odpočinok s vyloženými nohami a vyhýbanie sa dlhému státiu pomôže zmierniť tento problém.
  • Kŕčové žily a hemoroidy - zvýšený tlak na cievy môže viesť k tvorbe kŕčových žíl na nohách alebo k hemoroidom. 
  • Pravdepodobne sa stretnete aj s problémami so zaspávaním. Príčinou môže byť nájdenie si vhodnej polohy, v ktorej vás nič netlačí, dobre sa vám dýcha a zároveň neobmedzujete bábätko. Ďalšími prekážkami kvalitného spánku býva potreba častejšie chodiť na záchod, pálenie záhy, kŕče v lýtkach či nepríjemné nočné sny.

 

Viete o tom, že...

Na pravidelných prenatálnych poradniach vám gynekológ kontroluje i krčok maternice. Cervikálne skóre patrí medzi 1 z ukazovateľov predčasného pôrodu. Označuje sa ním stupeň otvorenia krčku maternice (0, 1 a 2) – čím je krčok otvorenejší, tým je skóre vyššie. V tomto a nasledujúcich týždňoch by malo byť skóre stále 0. V prípade zvyšujúceho sa skóre môže lekár mamičku vypísať na rizikové tehotenstvo, hospitalizovať či prípadne previesť nenáročnú operáciu – serkláž (stiahnutie krčka maternice).

 

Toto obdobie je ideálne aj na prípravu súrodencov na príchod bábätka. Možno sa deti začnú pýtať, ako sa bábätko dostalo do bruška, tak sa pripravte na ich zvedavé otázky. Zároveň sa môžete porozprávať o tom, čo všetko sa zmení po príchode súrodenca a čo to vlastne znamená byť veľkým bratom či sestrou.

 

 

Blogy & Rady

23tt.png 23tt.png

23. tehotenský týždeň

22tt.png 22tt.png

22. tehotenský týždeň

banner 21.png banner 21.png

21. tehotenský týždeň

20tt.png 20tt.png

20.tehotenský týždeň

19tt.png 19tt.png

19. tehotenský týždeň