
4. týždeň tehotenstva
zistila som, že som tehotná
Štvrtý týždeň tehotenstva je obdobie, kedy už žena môže tušiť, že je tehotná, hlavne ak jej vynechala menštruácia. Tehotenský hormón hCG je prítomný v krvi a v niektorých prípadoch ho dokážu citlivé tehotenské testy zaznamenať aj v moči. V tomto týždni sa embryonálny vývoj zrýchľuje a začína formovanie základných štruktúr, ktoré sú základom pre vývoj dieťaťa.
Koncom 4. týždňa sa môžu objaviť ďalšie príznaky tehotenstva:
- vynechanie menštruácie
- únava
- citlivé alebo opuchnuté prsia, citlivé bradavky, stmavnutie dvorcov okolo bradaviek
- nevoľnosť
- pomalšie trávenie, nafukovanie, plynatosť
- citlivejší čuch
- bolesť v podbrušku
- zmeny nálad (citlivosť)
- zvýšená chuť do jedla
- časté močenie
Čo sa deje s embryom?
Embryo sa pevne uhniezďuje v stene maternice a začína vytvárať základné vrstvy buniek, ktoré budú neskôr formovať orgány a tkanivá dieťaťa. "Plod" sa nachádza v amniovom vaku, ktorý je naplnený plodovou vodou. Embryo obsahuje všetky bunky nevyhnutné pre vývoj dieťata. Konkrétne ide o 3 druhy buniek v 3 vrstvách. Začína sa tzv. embryonálne obdobie, ktoré trvá až do 8. týždňa. V tomto čase dochádza k vzniku tkanív, orgánov a sústav. Vo vonkajšej vrstve sú bunky pre vývoj nervovej sústavy, mozgu, očí, bunky pre rast vlasov, nechtov a zodpovedajú aj za farbu kože. Vnútorná vrstva je zodpovedná za vývoj trávacie a dýchacej sústavy. Prostredná vrsta je tvorená bunkami pre vývoj srdcovocievneho a močovo-pohlavného systému, kostí, chrupavieka svalov.
A ako veľké je vlastne embryo? Často ho prirovnávajú k zrnku maku alebo malej žubrienke. Embryo na konci 4. týždňa má 1 - 2 mm.
Kedy navštíviť gynekológa?
Jeho návštevu neuponáhľajte a vyčkajte aspoň do 5. - 6. týždňa tehotenstva. Lekár môže vykonať aj odber krvi na vyšetrenie tehotenských hormónov. Ultrazvuk väčšinou tehotenstvo ešte nepotvrdí, keďže gestačný vak je zvyčajne vidno od 5. týždňa.
Rady a odporúčania:
-
Užívajte kyselinu listovú - je veľmi dôležitá pre správny vývoj nervového systému dieťaťa. Zvýšte príjem vitamínov (D, B, C, Omega-3 mastné kyseliny, železo, vápnik a horčík).
-
Jedzte zdravo a pravidelne
-
Obmedzte stres - snažte sa byť v pokoji a odpočívajte, stres môže ovplyvniť hladinu hormónov.