
Prečo by ste mali začať nosiť svoje dieťatko?
Nosenie je staré ako ľudstvo samo
Nosenie detí je staré ako ľudstvo samo. Matky v minulosti, ak by opustili svoje dieťa, mohlo sa mu niečo stať, a tak ho prirodzene chceli mať pri sebe, aby ho mohli ochrániť pred možným nebezpečenstvom. Kočíky vznikli pomerne nedávno - pár 100 rokov späť. Ešte aj dnes matky po celom svete nosia svoje deti. Len akosi z toho nášho moderného sa to pomaly vytratilo a bolo pohodlnejšie, že matka dieťa odložila, aby sa mohla venovať práci.
V súčasnosti veľa výskumov dokazuje, že práve fyzický kontakt je pre začiatok vývoja novorodenca nesmierne dôležitý. Zabezpečuje mu pocit blízkeho kontaktu, bezpečia a taktiež naplnenie jeho základných fyziologických, ale aj psychologických potrieb. Už sa vyvrátili chýry o tom, že by sa dieťa stalo nesamostatné a rozmaznané, či príliš naviazané na matku. Pretože láskou sa rozmaznať nedá.
Dieťatko bolo 9 mesiacov v tele matky a je prirodzene zvyknuté na jej vôňu, pohyb, tlkot srdca, chôdzu... Po pôrode nie je schopné samo sa o seba starať a je plne závislé na rodičoch. Práve preto nosenie v šatke mu má umožniť prispôsobiť sa zmenám ktoré nastali, a to, že už je na svete a ľahšie zvládať všetko, čo sa okolo neho deje.
- Nosenie pomáha hlavne rodičovi lepšie a rýchlejšie reagovať na potreby dieťatka.
- Novorodenec si sám nedokáže regulovať telesnú teplotu, a to sa práve v tesnom kontakte na tele rodiča dá krásne dosiahnuť. Dieťatko sa tak neprehreje ako by sa tomu mohlo stať napr. v perinke.
- Nosenie pomáha bábätkám s refluxom a tiež zmierňuje novorodeneckú koliku, nakoľko bruško je uvoľnené a matka ho prirodzene zohrieva.
- Správna abdukčno-flexná poloha (tzv. poloha do M, kedy sú kolienka vyššie ako zadoček) zabezpečuje správny vývoj bedrových kĺbov.
- Kontakt telo na telo pomáha v prípade choroby znižovať horúčku, prirodzenou reguláciou telesnej teploty, taktiež upokojuje dieťatko v prípade napr. rastu zúbkov, či inej nepríjemnej bolesti.
- Prirodzeným pohybom matky, sa stimuluje aj mozgové centrum rovnováhy dieťatka, teda v šatke naozaj nie je ako handrová bábika, ale podporuje sa rozvoj jeho motoriky.
Nakoľko v dnešnej dobe sú na matky kladené vysoké nároky, tak nosenie je naozaj už pomaly nutnosťou. Dokáže sa tak postarať nie len o svoje dieťa, ale aj o domácnosť či staršieho súrodenca, a to bez pocitu, že by niekoho zanedbávala. Je to vynikajúce aj z psychologického hľadiska pre matku.
Nosenie :
- Pomáha a zlepšuje dojčenie.
- Mamička počas dojčenia v šatke môže vykonávať aj bežné činnosti ako napr. variť, či venovať sa staršiemu súrodencovi.
- V šatke sa dieťatku podarí uspokojiť takmer všetky jeho prirodzené potreby a rodič má tak dve voľné ruky.
- Vytvára sa citová väzba medzi rodičom a dieťatkom, a to vďaka vyplavovanému oxytocínu.
- So šatkou sa dostanete všade tam, kde sa s kočíkom nedá.
Spokojné dieťa = Spokojná mama = Spokojná rodina